Du visar för närvarande Team Sweden från Errarps skola, på plats i Podgora, Kroatien.

Team Sweden från Errarps skola, på plats i Podgora, Kroatien.

Vi är nu i Podgora på den Markarska rivieran i Kroatien i slutfasen av ett Erasmus KA2 samarbete

Skolan med 130 elever ligger vackert på berget omgiven av olivträd, fikonträd och citronträd.Vi startade veckan starkt med att jobbskugga våra kroatiska kolleger i matematik, engelska och kroatiska. Så spännande och lärorikt att observera undervisning och ja, man förstår mycket även om vi bara kan några ord kroatiska. 

Lektionen innan lunch en av dagarna var det dags för oss i team Sweden att undervisa år 7 om Sverige, Skåne och Ängelholm. Succé!! Engagerade elever som aktivt och nyfiket deltog. De hade redan lite kunskaper och Sverige, kända svenska personer och företag. Kanske tack vare projektet som pågått sedan 2018. Många svenska ord och uttryck ville de lära sig. Såklart ville vi förmedla våra svenska traditioner. Swedish fika blev som väntat en succé. Så gott hälsar de kroatiska eleverna, efter att ha smakat Ballerina, Pågengifflar och salt lakrits.

Vi fortsätter veckan på skolan med kolleger och elever. Vi är också lovade kroatiska smakupplevelser och kultur. 

//Team Sweden från Errarps skola, Ängelholm 

Lämna ett svar