För fjärde året uppmärksammar Ängelholms kommun Barnkonventionen och barns rättigheter under fyra veckor.
Under dessa veckor arbetar vi med att synliggöra barns tankar och kreativitet ur ett hållbarhets perspektiv.
Detta möjliggör vi genom en utställning i Rådhuset i Ängelholm där förskolebarn presenterar sina tankar kring en Hållbar Nutid och framtid.
De två veckorna avslutas med Tusen lyktor. Ännu ett sätt att synliggöra barnen i samhället. Arrangemanget Tusen lyktor arrangeras på många platser runt om i Sverige för att skapa en plats för magi och fantasi, där barnens lyktor strålar ikapp med himlens alla stjärnor ,vilket ger känslan av att vara i ett globalt sammanhang.
Därefter är det två veckor då det erbjuds teaterförställningar och föreläsningar till ungdomar och pedagoger. I år arrangerades även en föreläsning som riktade sig till alla anställda i kommunen kring Barnkonventionen i praktisk tillämpning, hur man arbetar med barnkonvention i sitt arbete.
Föreläsningarna till ungdomarna var i år riktade till årskurs 6, 7,9 och gymnasiet.
Ni kan läsa mer om de olika arrangemangen under bilderna längre ner.
Klicka på bilderna för att ta del av vad som gjordes under dessa veckor.
Kommentera